Yazlık Evler İçin Keyifli Yaşam Önerileri

Sıcak ve güler yüzlü yaz mevsiminde, kaçamak yaptığımız yazlık evler, seçiceğimiz fonksiyonle ürünler ve doğru müdehaleler ile hem daha şık hem de daha konforlu hale gelebilir.

Yapacağımız değişiklikler ve seçeceğimiz mobilya ya da dekorasyon malzemeleri için kullanacağımız mekan ne olursa olsun değişmez kurallarımız;

– Fonksiyonlenel, mekana uygun tarz ve ölçüde ürünler seçmek,

– Kullanılmayan işlevsel ürünlerle karmaşa yaratmamak,

– Seçtiğimiz ürünleri doğru şekilde yerleştirmek.

Samimi bir ortam için doğal malzemeler

Bu genel kurallara uyarak güzel, kullanışlı ve konforlu bir yazlık ev yaratmak mümkün. Tabii yazlıklarda özellikle görmek istediğimiz olmazsa olmaz seçim ve uygulamalarda var. İlk olarak yazlık bir evde doğal malzemeler, samimi bir ortam ve rahatlı her zaman ön planda olmalı.

Bütün yılın yorgunluğundan ve şehir yaşamının stresinden burada uzaklaşırız çünkü. Yazlık evimizde ailece birarada olmaya, ayrı mekanlarda zaman geçirmek yerine birlikte zaman geçirilecek hoş mekanlar yaratmaya özen göstermeliyiz.

Pastel renklerle sade bir ortam

Yazlık evde dinlenmek esas olacağından seçimlerimizi bizi ruhsal olarak yormayacak renklerden yana yapmalıyız. Salonda yapılacak pastel renk seçimleri, karmaşadan uzak, sade ve rahat bir ortam hissi yaratır. Eğer canlı renk kullanmak istiyorsak bunu, salonun tek bir duvarına uygulayabilir ya da duvarlada tablo ya da desenli duvar etiketleri kullanabiliriz.

Mobilya ve perde kumaşlarında da doğal malzemeleri (keten, pamuk) tercih edilmeli, mümkün olduğunca düz kumaşlar seçmeliyiz. Perde ve duvar rengini aynı seçmek mekanın daha geniş ve ferah görünmesine katkı sağlar.

Bu seçimlerde de renk ve hareket arayışımızı desenli puflar ve perdelerde kullanacağımız boncuklar vb. süslemeler, bütünlük sağlamak için kanepelerin üzerindeki yastıklara da uygulanabilir.

Mobilya ve kanepelerde ahşap, bambu ve hasır malzemeler, üzerlerinde yumuşak minder ve yastıklar yazlık evlere en çok yakışanlardan. Kullanabilecek durumlardaki eski mobilyalarınızı boyayarak veya boyamadan özgün bir şıklık için yeni mobilyalarla yapacağınız uyumlu bir birliktelikle de kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta, temizliği kolay, sade ve rahat olmaları, Eğer yazlığınızda sık sık misafir ağırlayacaksanız kanepelerinizi yatak olabilir olanlardan seçmenizde yarar var. Ferforje mobilyalar da yumuşak minder ve yastıklarla beraber estetik ve ferah ortamlar yaratmanıza yardım eder. Doğal taş duvarlar, ahşap kiriş ve tavanlar da yarattıkları doğal ortamla yazlık evlerde sıkça kullanılan detaylardan.

Mutfak ve salon birarada

Birarada olmanın en güzel yolu mutfak ve salonun aynı alanda olmasıdır. bu iki mekanı birleştirirken her iki alan için aynı zemin malzemesini seçmeye özen gösterin. Eğer bu iki mekan birleştirilemiyorsa mutfak kapısı kaldırılabilir, evin diğer alanları ile daha bütün bir hale gelebilir.

Kapı yerine, eve renkte katacak ip, boncuk veya deniz kabukları gibi doğal malzemelerle yaratılan ip perdeler kullanılabilir. Çok kalabalık bir aile değilseniz ve yazlığınızda sürekli büyük partiler vermeyi düşünmüyorsanız mutfakta kullanılacak elektrikli aletler için fonksiyonel ve küçük ebatlarda olanları tercih edebilirsiniz. Bu size daha fazla kullanım alanı sağlar ve gereksiz para harcamamış olursunuz.

Veranda keyfi

Evde bulunan balkon ya da veranda gibi açık alanları, seçeceğiniz oturma grubu ve keyif mobilyalarıyla konforlu bir ortak yaşam alanına dönüştürebilir, mutfağınız bir balkon veyaz verandaya açılıyorsa bu iki alanı birlikte ortak bir yaşam alanı olarak da kullanabilirsiniz.

Balkonda kullanılacak mobilyaların bir bütün oluşturduğunu düşünürsek aynı malzemelerden üretilenleri seçmek veya detaylarına dikkat ederek güzel görüntü yakalamak önemli. Eğer mobilya koyamayacak kadar dar bir alana sahipseniz geniş minderler ve büyük puflar kullanabilirsiniz. Güneşi engellemek ve alandan kazanmak için duvara şemşiye veya balkon ölçülerine uygun tenteler monte ettirebilirsiniz. Işıklandırma için kokulu mumlar, denizci feneri, aplik, duvara monte aydınlatmalar ve spotlar ideal.

Yatak Odası

Yatak odaları, sıcak ve hareketli yaz günlerinde bütün yorgunluğunuzu alan, evin en önemli bölümlerindendir. Bu alanda kullanacağınız mobilyaları açık renkelerde, değiştirilebilir objeleri ise iddialı renklerde seçmekte fayda var.

Yatak, klasik modellerin yanında ferfoje başlıklı bir model veya eşyalarınızı saklayabileceğiniz bazalı bir model olabilir. Yatak odalarında kullanılacak dolapları duvar renginde seçerek mekanın bir bütün olarak algılanmasını ve daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Mekanda ferahlık için ayrıca dolapların ve kapıların üzerinde gereksiz ayrıntılar olmamasına da dikkat edilmeli.

Banyonuzda yaz renkleri

Yazlık evin banyosunda temizliği de daha rahat olacağından küvet yerine duş tercih edilebilir. Banyo tezgahı da taştan olmalı ve sudan etkilenmemeli. Kullanılan seramik ebadının küçük olması da alanı daha geniş algılamamızı sağlar. Bu alanda renkli duş perdeleri ve havlular ile yazın renklerini banyonuza taşıyabilirsiniz.

Aksesuarlar

Aksesuar konusunda da doğal hatta direkt doğadan yararlanarak oluşturacağınız dekoratif malzemeler ile farklı ve sıcacık bir atmosfer yaratabilirsiniz. Yazlık evlerde kendi ellerinizle dilediğiniz malzemeden yapacağınız aksesuar ve duvar süsleri gerçekten çok hoş duracaktır.

Burada seçim ve tercihler tamamen sizin hayal gücü ve yeteneğinize kalmış. Sahilden toplayacağınız taşlar veya deniz kabuklarını doğal hali ile yada renklendirerek dekorasyon malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Rüzgar çanları da yazlık evlerin balkon veya verandalarında kullanabilecek ürünlerden. Bu arada işlevini yitirmiş nostaljik eşyalarınızı da dekoratif birer öğe olarak, uygun biçimlerde ve işlevsel amaçlar doğrultusunda yazlık evinizde kullanmanız mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir