Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi

21 Eylül 2010 | Kategoriler: İç Dekorasyonlar | Etiketler: ,

tarihidekorasyonevi1 Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi Tarihi Kültürel Dekorasyon Evi

Kültür Şahidi Bir Ev Kitabevi Butik Otel

Binlerce yıl önceki yaşamlara şahitlik etmiş, Bursanın Tophane Semti’ndeyiz. Yeni restore edilmiş tarihi surlarının üst kısmındaki taş kaplı yolda yürürken bir yapı dikkatimizi çekiyor. Sivil mimari örneği, bir Bursa evi ile karşı karşıyayız.

Şık ahşap tabelasında, “Kitapevi Butik Otel” çift kanatlı ahşap kapısının üstündeki minik tabelada ise, “evdeyiz” diye bir yazı.

Kitapevi’ndeyiz.

daha içeriye girmeden özel bir yer olduğu anlaşılıyor. Kırmızı halılarla kaplanmış bakımlı ahşap merdivenlerden, antikalarla dolu bir salona iniyoruz. Kışın kahvaltı ve yemek salonu olarak ya da şömine karşısında derin sohbetlerin yapılacağı bir mekan burası.

Masalar, sandalyeler, kanepeler, koltuklar ve aksesuarlar bizi geçmiş yıllara götürüyor. Derken salonun kapısından bahçeye geçiyoruz. İğde ağaçlarının kokusu bahçedeki rengarenk çiçeklere karışırken, içimizi tatlı bir huzur kaplıyor.

tarihidekorasyonevi2 Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi Tarihi Kültürel Dekorasyon Evi

Buram Buram Nostalji

Sanki 30-40 yıl öncesinde, bir evin bahçesindeyiz. Yüksek taş duvarlarla kaplı bahçede, dış dünya ile bağlantımız kopuyor. Beyaz boyalı demir sandalyeler, çiçekli minderler, mermer masalar, fıskiyeli havuz, duvarda iznik çivisi tabakalar, hepsi buram buram geçmişi yaşatıyor…

tarihidekorasyonevi3 Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi Tarihi Kültürel Dekorasyon Evi

Büyük cam kadehlerde sunulan şarap, yanında çeşit çeşit peynirler, ekmekler, neler, neler… “Bu kadar keyif yeter”, diyerek odaları merak ediyoruz. Evin sahibi dilek çelebi ve ODTu’lü iki mimar arkadaşla, bu güzel evi dolaşmaya başlıyoruz…

Her odada başka bir ruh hali

Her biri ayrı karektere sahip olan odalarda Farklı Farklı halet-i ruhşye içindeyiz. Odanın biri daha romantik, diğeri daha büyük. Birinde banyodaki duşa ilave olarak ortada bir küvet, karşısında Ulucami’nin görkemli yüzü.

tarihidekorasyonevi4 Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi Tarihi Kültürel Dekorasyon Evi

Bazıları bahçe manzaralı ve şömineli. Çatıdaki suitde ayrı bir eda, alt kattaki odada hamam sefası. Herkes yararlansın diye, bağımsız bir bursa hamamı ayrıca 12 odanın her birinde başka bir ruh hali, ortak noktaları şıklık ve nostalji.

Bu ortamın yaratılması için az uğraşılmamış. Bazı eşyaların alınması için Hatay’a bile gidilmiş. Mobilyaların bir kısmı aile yadigarı, bir kısmıda İstanbul’dan antikacılardan alınmış ve hepsi yenilenerek kullanıma sunulmuş.

tarihidekorasyonevi5 Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi Tarihi Kültürel Dekorasyon Evi

Ev sahibi için merakla beklenen restorasyon ve dekorasyon notumuz, yüz üzerinden yüz. Düşünen, tasarlayan, uygulayan ve emeği geçen herkese, böyle bir yer kazandırdıkları için teşekkür ederiz.

Kitap satışının yapıldığı, yenilip içildiği, sanatçıların, Bursalı’larla buluştuğu, kültür sanat ve etkileşim merkezi olarak, uzun yıllar hizmet veren Kitapevi, şimdi bir Butik Otel olarak karşımızda.

tarihidekorasyonevi6 Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi Tarihi Kültürel Dekorasyon Evi

9 ayda Mimar Melda Olcayto tarafından restore edilen ve özel tesis statüsünde işletilen Kitapevi utik Otel, konaklayacağınız bir yerden öte, güzel anılarla ayrılacağınız bir ev gibi. Burada, Bursa’yı yeniden fark edeceksiniz.

tarihidekorasyonevi7 Tarihi ve Kültürel Dekorasyon Evi Tarihi Kültürel Dekorasyon Evi
Ev dekorasyon mobilya ve dekorasyon modelleri

Henüz yorum yok.
Yorumları gönderebilmek için giriş yapmalısınız.