Rustik Perde Aparatları

Perdeler özellikle yüksek tavanlı ve geniş salonlarda dekorasyonun en önemli bileşenlerinden biridir. Bunun temel nedeni de odanın ışık kaynağı olan pencelereleri süslemesidir. Doğru perde seçimi ile adeta iç mekana giren ışığa bir kişilik katılmış olur. Özenle seçilmiş perdeleri olan bir mekanda ışık estetik değerlerin adeta hizmetinde olur.

ahşap rustik perde rayları 300x274 Rustik Perde Aparatları

Dekoratif Rustikler

Doğru perde seçimi kadar perdeleri asmada kullandığımız malzemeler de önemlidir. Eskiden alüminyum perde rayları sıklıkla kullanılırdı ve bu perde raylarının hem görüntüsü hoş değildir hem de perdeleri açıp kapatırken sinir bozucu bir sese yol açar. Sonradan kaliteli plastik malzemelerden perde rayları üretilmeye başlandı. Plastik malzeme alüminyum kadar sese yol açmasa da dekoratif anlamda estetik açıdan bir gelişme sağladığı söylenemez. Bu nedenle bu raylar kartonpiyer vb ürünlerle kapatılma yoluna sıklıkla gidilmektedir.

Rustik perdeler estetik olarak özenle seçilmiş perdeleri daha da üst değerlere taşıyabilecek ürünlerdir. Ahşap, metal, cam, plastik gibi ürünlerden üretilen rustik çubuklar görsel açıdan perde raylarından çok çok daha güzeldir. Özellikle ahşap ürünler country tarzı dekorasyonda büyük uyum sağlamaktadır. Benzer şekilde evinin dekorasyonunda naturel ve otantik bir atmosfer oluşturmak isteyenler de, country tarzına çok sadık kalmasalar da ahşap ürünleri yoğun şekilde tercih etmektedirler.

rustik perde rayları 211x300 Rustik Perde Aparatları

Estetik Rustikler

Modern bir dekorasyon tarzını benimseyenler daha çok metal ya da cam ürünleri tercih ediyorlar. Kaliteli plastik malzemelerden üretilen rustik çubuklar ve aparatlar da son zamanlarda estetik ve kalite açısından tatmin edici bir seviyeye ulaştı. Üstelik maliyet açısından da büyük bir avantajları bulunuyor. Bununla birlikte ağır perdeleri taşımada kalitesiz ürünler sorun yaratabiliyor.

Evinizin dekorasyonunu hangi felsefeye göre yaparsanız yapın, mutlaka size uygun bir rustik perde modeli bulmanız mümkündür. Özellikle işlemeli başlıkların sağladığı estetik değeri asla raylı sistemlerle elde edemezsiniz.

Rustik perdeler halkalar yardımıyla asıldığından, yeni perdelerin asılması, kirlenince yerinden yıkanmak üzere çıkarılması da raylı sistemlere göre çok daha kolay olmaktadır. Raylı sistemlere perde takmak oldukça yorucu ve zor  bir işlemdir. Özellikle yüksek tavanlı evlerde bu büyük bir sorun haline gelmektedir.

Hem pratiklik hem de estetik açıdan rustik perde kullanılması büyük avantajlara sahip. Sizler için çeşitli modellere ait örnek resimler paylaşıyoruz. Hemen her yapı markette bu tür ürünleri ilgili reyonlarda bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir