Perde Çeşitleri ve Perde Seçimi

Tül seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Tül seçerken öncelikle karışmamasına dikkat etmeliyiz. Fakat seçilen modellere göre organze tül kullanmak gerekir, Organizelerde şifon iplikle dokunduğu için ütü problemi olmaktadır. Fakat her yıkamadan sonra 30 derecede ılık bir ütü ile hafif bir buhar göstererek ütü yapıla bilir. Tülün deforme olmasına olanak sağlamaz. organze tüller ütü istediği için katlamalı perdelerde ütü yapılmasa da olabilir,fakat bu tüllerde çok fazla metrajlı ürün kullanıldığı için ve her yıkamadan sonra ütü gerektirdiği için ev hanımlarını biraz zorlamaktadır. Keten tüllerde vuğal tüllerde ütü problemi olmadığından dolayı yıkama sorunu yoktur. bizim tavsiyemiz ve önerimiz keten ve vuğal tüllerdir.

Katlamalı perde nedir?

Katlamalı perdeler mekanizmalı perde sistemidir. Katlamalı perdelerde iki adet perde çeşidi bulunmaktadır,bunlardan birincisi aralarında çubuk konuşarak yapılan kademeli katlamalı sistemdir. ikincisi ise aralarında çubuk olmayan ve üst üstte yığılan plase ve doğal olarak adlandırdığımız katlamalı sitemli perdeler dir.Katlamalı perdeler mekanizmalı perdeler olduğu gibi aynı zamanda çok kullanışlı yukarı aşağıya hareket eden bir mekanizmalı perde çeşididir.

Evinizin mobilyalarına uygun olarak klasik domi klasik ve spor mobilyalara göre çizgili katlamalı perdeler desenli katlamalı perdeler ve desenli artı çizgili olarak katlamalı perdeler mevcuttur. Karlamalı perdeleri her odada kullanıla bilir fakat çamın zemine kadar olmaması şartıyla çamlar kısa ve yarım olduğu taktirde her odada ve her mekanda kullanıla bilir.

Briz perde nedir?

Briz perde çerçeve özerinden uygulama yapılan perde çeşididir. Bunları genellikle mutfaklarda ve yazlıklarda tercih ediyoruz. Briz perdeler ahşap çubuk üzerine ve ya metal çubuk üzerine uygulanır. Yalnız tavandan monte edilemeyen pencerelerde en son çare olarak briz perde uygulanır. Briz perdelerde çoğunlukla düz ve çizgili ürünler kullanılmaktadır. organizelerden çok briz perdeler tercih edilmemektedir yanlı keten ve vual perdelerden çok sık kullanılmaktadır.

Balon perde nedir?

Balon perde tülün arkadan halkalı ve ekstraforlu dikilmiş halidir. Ekstrorlar dikildikten sonra tüle alttan balon olarak tabir ettiğimiz bir şekil verilir. Bu balon perdede yalnız evin önü acık olan pençelerde örneğin yakınında bir bina ve ya apartman olmayan yerlerde deniz manzaraları veya doğa manzaralı yerlerde pencerelerde yarım süs olarak uygulanan bir perde çeşididir. Balon perdelerde çoğunlukla organize kumaşlar kullanılır, organize kumaşlar daha hafif ve uçucu kumaşlar olduğu için balon perdede daha kabarık ve şık durur.

Perde ölçüsü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sağ ve sol duvar boşluklarını ve pencere kasa ölçülerini cam ve tavan arasındaki kirş mesafesini varsa kalorifere kadar olan kasa boy ölçülerini ve yukardan aşağıya uzun boy ölçülerini bilmek gerekmektedir. Bu yapılacak perde modeline karar vermemişsek seçilecek modele göre daha sonra ayrıntılı model olarak karşımıza çıkacaktır. Camın ölçüleri alındığı taktirde verilen her türlü ölçüde kumaş ve ya tül seçile bilir. Yanlış ölçüler alınırsa kısa ölçülerde problem oluşturur yalnız uzun ölçülerde kısaltma ve daralma imkanları mevcuttur.

Tül perdelerde ne tür kumaş seçenekleri var?

Tül perdelerde organize, keten, vual ve yeni üretime başlanmış olan sable tüller mevcuttur.
Organize tüller şifon ipliklerle dokunulmuştur, keten tüller ise keten ve polyester iplik karışı iplikler kullanılmıştır. Bunların yanı sıra klasik olan nakışlı tüller mevcuttur. keten ve klasik nakışlı tüllerde ütü problemi yoktur ve yıkama acısından tüketiciye kolaylık sağlamaktadır.

Perde montajı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

perde montajı yapılırken ilk önce perdenin montajını yapı çak uzmanın yerinde bir keşif yapması gerekmektedir. Kesifin amacı perdenin takılacağı yerde camın açılacağı yerde mesafe ayarlanır. Katlamalı perde ve ya rustik tarzı mekanizmalı perdeler kullanılıyorsa pencere açılması gibi problem çıkabilir. Buda daha sonra tüketicinin kullanılmama problemi yaratı çaktır. Perde montajı sırasında kartonpiyer mesafesi karton piyer yüksekliği çok önemli bir konur karton piyer mesafesine karton piyer arasındaki ölçünün perdenin montaj alanına yakın olması gerekmektedir.

Kumaş perde seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Kumaş perdeler seçerken öncellikle yıkanabilir olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Seçilen tüllere göre kumaşların kombinler vardır örnek; bir organize tülle beraber kabto kumaş tavsiye edilir onun dışında keten ve valf tüllerde ise yıkana bilir ve sönük kumaşlar terci edile bilir. sünük kumalar keten kumaşlara oranla hem temizlik acısından hem de yıkana bilme özelliği taşıdığından terci ediyoruz.

Kumaş perdelerde ne tür kumaş seçenekleri var?

Ağırlıklı olarak tafto kumaşlar kullanılmaktadır. Tafto kumaşları isteklere göre astar kullanıla bilir. Sönük kumaşlar tercih edilebilir sönük kumaşların hen büyük özelliği yıkanıldıktan sonra ütü istememesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir