ŞARK KÖŞELERİ

Yörenizi, memleketinizi, kültürünüzü yansıtan şark köşeleri son dönemde oldukça moda olmaya başlamıştır.

Bu gün modern evlerde bile bir odanın şark köşesi olarak dekore edildiği ve kişilerin bu şark köşesi odalarında misafirlerini ağırladıkları görmekteyiz. Şark köşesi bazen yöreden yöreye değişse de genel itibariyle aynı özelliklere sahiptir. Yer minderleri ve sırt minderleri ile bunların üzerine kaplayan el dokuması özel kılıflar ile göz dolduran şark köşesinde ahşaptan sehpalar kullanılır. Bu sehpaların üzerinde aksesuar olarak eski sağanlar, kovalar ve tabaklar görülebilir. Bakırdan imal edilen bu aksesuarlar eski köy evlerinin o mistik havasını yansıtmaktadır. Zemine gelince zeminde el dokuması halılar ya da kilimler kullanılır. Yine bakır tepsiler, bardaklar, sürahiler ile süslenen ş

ŞARK KÖŞESİ DEKORASYONU

Şark köşesi günümüzde pek fazla kullanılmasa da farklı tarz arayanlar için oldukça değişik bir tarzdır. Bu nedenle son dönemde sıkça tercih edilen bir dekorasyon olmaya başlamıştır.

Şark köşesi dekorasyonu, eski dönemlerde şark köşesi modellerini ve önemini yitiriyor gibi görünse de  günümüzde bir çok evin bir odası şark köşesi olarak kullanılmaktadır. Şark köşesi  denildiği zaman odanın kenar kısmına ya sedir ya da minderlerden oluşan bir bölüm oluşturulur. Şark köşesinin olmazsa olmazlarından olan kilim, sini, duvarlarda ise bakır ve gümüşten yapılmış aksesuarlar yer almaktadır. Tabi ki günümüzde şark köşe daha modern şık bir yapıya ulaşmıştır. Tabi ki hal böyle olunca kullanılan  aksesuarlarda farklılık göstermeye başlamıştır.

Şark köşesi dekorasyonunda  farklılık arayanlar için şık bir köşe oturma grubu tercih edilir. Ayrıca koltuklara uygun rengarenk minder ve farklı ve son derece otantik bir sehpa  tercih edilebilir. Şark köşesinde duvarlarda desenli ve farklı duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Artık iş size kalmış kendi zevkinize göre  şark köşesi dekorasyonu yapabilirsiniz.

Şark Odası Dekorasyonu

Şark Dekorasyonu genellikle doğu yörelerimize özgü bir dekorasyon türüdür. Genellikle ve hemen hemen her köy ve kasabada görülebilmektedir. Özel olarak yapılmış mobilya türü koltuklar ve içerisi doldurulmuş minder olarak adlandırdığımız özel yastıklardan oluşmaktadır. Aksesuar olarak duvarlara özel resimli veya kabartmalı halılar asılmaktadır. Yemekleri ve mezeleri özel yer sofralarında sunulan dekorasyonda tamamlayıcı aksesuar olarak özel bakır tepsi ve ağaçlardan oluşan özel yapım sofralara yer verilmektedir. Halı olarakta ufak kilimlerle süslenen yer temasında ise elde yapılmış kilimler göze çarpmaktadır.

Şark Köşesi Modelleri

Şark Odası Örnekleri

Şark Köşesi Modelleri

Eski yıllarda hatta 2000′li dönemlerde bir evin odasını şark köşesine çevirmek çok popülerdi. Bu popülerlik modern çağda etkisini yitirse de bazı evlerin yinede vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Görüntü olarak çok delkoratif duran şark odaları gerek yerlerdeki kilimleri, köşeli minder takımları, duvarlarda yer alan aksesurları gerekse de eski ve tarihi anlatan renkleriyle şark köşelerinin hayatımızdaki yeri her zaman çok farklıdır.

Şark Odası Modelleri

Şark Odası Modelleri

Şimdilerde ise o tarihi esintilerin yer aldığı şark odası modellerinin yerini daha modern tarzlarda dizayn edilmiş odalar yer almaktadır. Yerlerdeki kilimlerin yerini daha modern tazrda tüylü olan halı desenleri, köşeli minderlerin yerini daha alçak yere yakın olan köşe takımları, duvarlarda ise şık renkler ve duvar kağıtları kullanılmaktadır.

Şark odaları daha kişisel tarzlarda dekorasyon edildiğinden dolayı buranın dizaynı kişiye özel olmalıdır. İster modern tarzda olsun isterse klasik şark odası modelinde olsun burada zaman geçirmek ve böyle bir odaya sahip olmak ayrı bir zevktir.

Şark Odası Resimleri

Şark Odası Resimleri