Tül perde Modelleri, Salon ve oturma odalarınızı yüzü

Evinizin ilgi çeken ve göze çarpan ilk noktası perdeleridir. Perdeler bir odayı kapkaranlık gösterebileceği gibi bir Bahçe gibi de gösterebilir.

Son yıllarda tül perde çeşitlerinin sayısının hızla artmasını ithal kumaşların giderek daha da yaygınlaşmasına bağlayabiliriz. İthal çeşitlerin yanısıra yerli dokumalar ise hiç de küçümsenecek gibi değil. Fiyatları bir hayli yüksek olmasına rağmen en gözde olan kumaşlar; keten, organza ve doğal dokuda olanlar. Küçük desenli ve pamuklu kumaşlardan yapılmış tül perdeler ise daha çok rustik tarzdan hoşlananlar için öneriliyor. Aksesuarlarda ise; tül perde aksesuarları son yıllarda en az tül perdeler kadar önem taşımaya başladı Okumaya devam et “Tül perde Modelleri, Salon ve oturma odalarınızı yüzü”

Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal renkler mi, yoksa beyaz mı?

Perde renginizi beyaz mı yoksa kırık beyaz veya bej tonlarında mı tercih edeceğiniz aslında tamamen kişisel bir tercihtir. Ancak bu tercihi yaparken şunlara dikkat edebilirsiniz: Beyaz daha çok ışığı yansıttığı için daha aydınlıktır ve odanızdaki diğer renklerle daha keskin bir kontrast oluşturur. Dikkati pencerelere daha fazla çeker. Bej tonları ise odaya daha bir sıcaklık ve yumuşaklık verir. Odanızda bulunan diğer renklerle daha kolay birleşip, kaynaşabilir.

Kumaşın cinsini seçerek odaya giren ışığı kontrol edebilirsiniz.

Şeffaf veya dantel dokulu perdeler ışığı kesmeden odaya girmesini sağlar, aynı zamanda görüş alanınızı da kapatmaz. Pamuklu perdeler yarı saydamdır ve ışığı yumuşarak geçirirler. Kalın perdeler, çizgili perdeler, güneşlikler ise neredeyse güneş ışığının içeri girmesini tamamen engeller. Evinize güneş ışığının ne kadar girmesini istiyorsanız ona uygun perde kumaşı seçmelisiniz.

Pencerenize uygun perde rengini seçin.

Çok renkli bir perde ya da düz ve sade renklerden oluşan bir perde, hangisi ile mutlu oluyorsanız onu seçebilirsiniz. Renkli perdler veya baskılar içinizi açar ve dikkati pencerede yoğunlaştırır. Sade ve doğal renkler ise halınızda ki,duvar kağıdınızda ki ve mobilyalarınızda ki renkleri tamamlar. Eğer pencereleriniz mimari bir özelliğe sahipse bu özelliğini vurgulamak isteyebilirsiniz. Bu durumda dikkati perdelerden çok pencerelere çekmek isterseniz perdelerinizi daha sade ve az renkli kumaşlardan seçmelisiniz.

Perdenizi asarken nelere dikkat etmelisiniz?

Evinizin tavanları yüksekse ve ferah bir eviniz varsa perdelerinizi pencerenizin hemen üst kısmından asabilirsiniz. Büyük ve yüksek tavanlı evlerde bu şekilde sıcak bir hava yakalayabilirsiniz.  Ancak küçük ve alçak tavanlı evlerde tavanı daha yüksek göstermek için perdenizi tavandan takmalısınız. Bu şekilde eve daha geniş bir hava verebilirsiniz. Aynı zamanda perdelerinizi kapalı tutmak yerine pencere kanatlarının iki yanında açık tutmak da eve ayrı bir ferahlık katacaktır.  

Klasik Perdeler

Kısa bir süreden sonra aranıza dönmek benim için de çok güzel oldu. Sizlerden ayrı kaldığım zamanlarda Ankara’da yeni bir perakende mağazası daha açtım. Burada hayal edip, uygulamak da zorluk çektiğim ama çok istediğim perde, koltuk ve aksesuarlara yer verdim. Bununla birlikte İstanbul’daki ev tekstili fuarında 10 gün gibi bir zaman harcadım ve mesleğim ile ilgili kendimde eksik hissettiğim konuların üzerine eğildim. Sizlere daha farklı çözümler bulabilmek için mesleki konular üzerinde bazı araştırmalar yaptım ve istediğim sonuçlara ulaştım. Şimdi bunları sizlerle paylaşmaya hazır olmanın sevinci içerisindeyim.

Osmanlının o muhteşem görüntüsünü ve asilliğini işleyen perdelerle ilgilendim. Gösteriş ve görkemin güzelliğini bir kere daha anladım.

Bu da beni klasik bir bakışın içine sürükledi. Yaptığım çalışmalar ve araştırmalar sonucunda insanların dekorasyon anlamında yaptığı ve uyguladığı çalışmaların klasik perdeye döndüğünü gördüm. Gösteriş ve şaşaanın tekrar gündeme geldiğini tespit ettim. Mobilyalarda sade ve asil hatlarla kestirilmiş köşeleri perdedeki aksesuar ve şatafatın tamamladığını gördüm. Cesaretin biraz daha ön plana çıktığı mekânlarda müşterilerimin modern evleri klasik ve ağır perdelerle süsleyerek sonuç aldıklarını ve başarılı olduklarını gördüm.

Bu sadece perdede değil, modayı belirleyen bayan kıyafetlerinde de geçerli diye düşünüyorum. Moda dergilerinden ve televizyon kanallarından takip ettiğim kadarıyla; taş, pul, sim, varak, küçük ayna parçaları ve metal kıyafet aksesuarlarının da son zamanlarda jeanslar, trikolar, abiye kıyafetlerle gece kıyafetlerinin üzerine işlendiğini, bir o kadar da beğeni topladığını gördüm. Düz renk bir Jean; arka cep kapakları tamamen nakış işli, yan dikiş yerlerinde varak rengi ipliklerle işleme yapılmış, zımbaları ise nohut büyüklüğünde bakır renk düğmeler…

Bilmiyorum kaçımız dikkat ediyoruz ama dünyada modayı ve moda renklerini bayanların kıyafetleri belirliyor. Bir evvelki sene İtalya’daki moda tasarımcılarının yaptığı ve son derece şık olan kıyafetler daha sonraki sezonlarda dekorasyonun lideri olan perdeye, sırasıyla mobilyaya, duvar kâğıdına ve ev aksesuarlarına yansıyor.

Şöyle güzel bir magazin dergisini elime alıp okuduğumda boy boy fotoğrafları olan hepsi birbirinden şık bayanlarla karşılaşıyoruz. Kıyafetlerine, ayakkabılarına, takılarına baktığımda üzerinde kullanılan detayları ise perdeye yansıttığımda gayet başarılı sonuçlar aldığımı görüyorum.

Demek ki evlerimizde pencerelerimizin gelinlikleri diye adlandırdığımız o muhteşem perdelere biraz daha şaşaa ve gösteriş katmamızın zamanı geldi diye düşünüyorum. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi evin sahibesiyle mekânın karakteri doğru orantıdadır
Unutmamamız gereken bir konu da HER EVİN ÖYKÜSÜ FARKLIDIR.. www.evdose.com

Çok Amaçlı Perdeler

Baskılı ve renkli blackout-karartma perdeleri kullanım çeşitliliği bakımından farklı tarzlar oluştur. Ev tekstili mağazalarının bu ürüne olan talebi her geçen gün artıyor. Farklı kullanım biçimleri ile dikkat çeken bu karartma perdeleri; kombinli çalışmalarda çok kolay çözüm olabiliyor.

Kullanım alanları bakımından fonluk kumaş, masa örtüsü, minder kılıfı, döşemelik kumaş, yatak örtüsü, runner kumaş, karartma perdesi vb. ile sınırlı kalmayıp sizlerin tasarımları ve diğer farklı kullanım biçimleri ile daha da zenginleşiyor.

Ağırlıklı olarak butik çalışan mağazalarda tercih edilen bu kumaş, mağaza vitrinlerinde olarak kullanılması tercih edilmesinde ağırlıklı rol oynuyor.www.evimdergisi.com