Dekor ve Dekorasyon için Püf Noktalar

İlk önce bahar temizliği

“Bahar temizliği” dediğimiz büyük temizlik, bakım, onarım ve tadilat işleri adından da anlaşıldığı gibi ilkbahar ve sonbaharda yapılır. Kimimiz boya badana işleriyle bütçemizi sarsmamak için evimizi yalnızca temizlemekle yetinirken, kimimiz de parayı gözden çıkarıp bahar temizliğine bir de boya işlerini ekleriz. Ancak bütçenizi sarsmadan evinizi kendi başınıza boyamak sanıldığı kadar zor değil, özellikle evinizin tavanlarının bembeyaz olup içinizi aydınlat masını istiyorsanız bir rulo fırçayla bu işi 2 saatte halledebilirsiniz.

Boyamaya başlamadan önce…

• Boya yapacağınız alanı temizlemeyi ihmal etmeyin. Islak suyla siliyorsanız, boya sürmeden önce kurumasını bekleyin.

• Boya sonrası, bu işe giriştiğinize pişman olmamak için, yerlere mutlaka gazete kağıdı ya da örtü serin.

• Mobilyaların üzerini de bez parçasıyla kapatın.

• Bir spatül ve zımpara yardımıyla duvardaki boyalan temizleyin. Boya yapacağınız duvarda daha önce duvar kağıdı varsa, duvar kağıdından en ufak bir parça bile kalmamasına özen gösterin.

• Boya yapmadan önce duvarda delik varsa kireç ya da beyaz çimentoyla deliği tıkayın.

• Koyu renge boyanmış bir duvarın üzerine açık renk boya sürmeyin. Ya da mutlaka alttaki boyanın rengi çıkana kadar zımpara yapın.

• Boyayacağmız alanın ve kullanacağınız boyanın özelliğine göre farklı fırçalar kullanın. Örneğin tavam boyarken rulo fırça, plastik boya için ona uygun fırçalar vs.. Ve elbetteki ki fırçanızın temiz olmasına dikkat edin.

• Boyamaya başlamadan önce fırçanızı su ya da su bazlı bir çözücüyle nemlendirin.

Nelere dikkat etmeli?

• Boyaya başlamadan önce ellerinize eldiven takın.

• Boyaları birbirine karıştırarak ara renk elde ediyorsanız, her işlemde aynı sonuca ulaşmak için kendinize bir ölçü kabı belirleyin. Örneğin iki ölçü beyaza bir ölçü yeşil gibi…

• Her ihtimale karşı bir bez parçası alarak yeni karışımınızı bu beze sürün. Böylelikle her seferinde bir önceki t ona yaklaşıp yaklaşmadığınıza bakabilirsiniz.

• Duvarınızı boyarken boyanın tamamını açmayın. Bir süre sonra kuruyacağından boyanızı azar azar hazırlayın. Arada sırada da kurumasını önlemek kin tahta bir sopa yardımıyla bol bol karıştırın.

• Fırça darbelerinin kalmaması için hep aynı yöne doğru boyayın. Özellikle zigzag yapmaktan kaçının.

• Boyanızın içine bir miktar parlatıcı katarak daha hoş bir sonuç elde edebilirsiniz.

• Aynı fırçayı farklı farklı renklere batırmadan önce fırçanızı mutlaka yıkayın.

Aydınlatmadan başlayın!

Odanızın havasım değiştirmek istiyorsanız eğer işe aydınlatma elemanlarınızı değiştirerek başlayabilirsiniz. Yeni ampuller takarak yada lamba iplerini süsleyerek bunu yada lamba iplerini süsleyerek bunu başarabilirsiniz. Lamba iplerini süslemek için boncuklar kullanabilir ve bu boncuklan da toptan yerinden çok ucuza alabilirsiniz. Aydınlatma elemanları demişken abajurlarınız için de yapabileceğiniz yenilikler var.

Abajur şapkalarınızı çeşitli işlemeler, resimler veya renkli kumaşlarla kaplayıp eskisinden çok daha renkli ve keyifli bir aksesuar haline getirebilirsiniz. Saksı çiçeklerini çoğaltın Evinizde baharın geldiğini hissetmek istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken en önemli şey saksı çiçeklerini çoğaltmaktır. Çiçeklerinizin saksılarını evinize uygun seçerseniz evinizde hem baharı, hem yeniliği yaşayabilirsiniz.

Evinizde hoş bir görünüm oluşturmak istiyorsanız, parlak ve metal olan saksıları kullanmanızı önerebiliriz. Bir duvarı farklı boyayın Salonunuzun veya odanızın bir duvarını canlı bir renge boy yarak keyifli bir ortam hazırlayabilirsiniz. Ayrıca zeminde kullandığınız halınızı da yenileyerek odanıza taze ve yeni bir görünüm verebilirsiniz. Yaza uygun hafif kilimleri de tercih edebilirsiniz.

Yastık ve örtülerinize renk katın…

Kanepeleriniz artık gözünüze eskisi kadar hoş görünmüyor ama yenileyebilecek durumda da değilsiniz, öyleyse elinizdeki malzemeyi değerlendirin. Üzerine yeni yastıklar ve örtüler hazırlayın. Özellikle saten ve dantel yastıklar bu yaza damgasını vuracağa benziyor. Ayrıca elinizde bulunan yastıkları da boncuklar ve pullarla süsleyerek yepyeni bir havaya sokabilirsiniz. Dolapların kulpunu değiştirin

Büyük bir odayı daha sevimli göstermek için:

Sıcak renkler (kırmızı, pembe, sarı ve turuncu tonları) kullanarak duvarların merkeze daha yakın veya tavanın daha aşağıda olduğu hissini verin. Böylelikle çok büyük olan ve içinde fazla eşya olmayan salonlar bile daha sıcak ve sevimli bir his verecektir size. Koyu renkler ve sıcak (kırmızı, pembe, sarı ve turuncu) renkler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir