Boyanın Yerini Yine Duvar Kağıdı Alıyor

Duvar Kağıtları 

Önceleri popüler olan duvar kağıtlarının yerini 90’lı yıllarda saten boya almıştı. Dekorasyon anlayışındaki değişikliklerin modaya yansıyla birlikte duvar kağıtları yeniden moda olmaya başladı. Duvar kağıdında bu yılın trendi ise, büyük çiçek desenleri ile 18. ve 20. yüzyılda kullanılan klasik saray motifleri.
 
Dünyanın en büyük halı ve duvar kağıdı üreticileriyle çalışan AR Dış Ticaret Evsel Halı ve Duvar Kaplamaları Koordinatörü Şule Argüder, 2010 evsel duvar vinilleri ve duvar kağıdı trendleri hakkında bilgi verdi. Evler ve ofislerin değişik renk ve doku alternatifleriyle büyük bir değişim gösterdiğini belirten Argüder, “Önceden çok popüler olan duvar kağıtlarının yerini 90’larda saten boya almıştı. Ancak üretim teknolojilerindeki gelişmeler ve dekorasyon modasındaki değişikliklerle birlikte, duvar kağıtları yeniden moda olmaya başladı. Günümüzde duvar kağıdı dekorasyonunda dünya modası, büyük çiçek desenleri ile 18. ve 20. yüzyılda kullanılan klasik saray motifleri. Renklerde karşımıza çıkan vuruculuk ise, hemen her tarz için özenle analiz edilen tonların tasarıma başarıyla uygulanmasının eseri olarak yorumlanabilir” diyor.

İç mekânlarda pek çok model ve konseptin birlikte kullanılması ile yeniden yorumlanan duvar kağıtlarının, uygulandığı mekanın karakterini değiştiren görsel bir etki sergilediğini vurgulayan Argüder, “Modellerin estetik kurgusunda yakalanan hareketlilik, bir duvarın tamamını ya da sadece bir bölümünü kaplayabilecek çözümlerin üretilmesini kolaylaştırıyor. Bu sayede sayısız kombinasyona ulaşmak, hemen her ev için heyecan verici sonuçlar yaratıyor” diye ekliyor.

Duvar kağıdında en önemli noktanın, işin ustasıyla çalışmak olduğuna dikkat çeken Argüder son olarak şunları vurguluyor: “Uygulayıcı iyi değilse en kaliteli üründe bile kötü sonuç almak mümkün. Önerimiz, kağıdı satın aldığınız yere danışarak, istenen zemini elde etmek ve önerilen ustayla çalışmak”

Bük,kıvır ve uzan

Col Letto 

Col-Letto olarak adlandırılan bu konforlu ve sıra dışı yatak İtalyan mobilya üreticisi Lago tarafından tasarlanmış.

Yatağın özelliği ise kenarlarında esnek görsel ve ses bariyerlerine sahip olması.Bu bariyerler tabi ki kıvrılabiliyor.Hem de istediğiniz kenardan.

İstenildiği gibi kıvrılıp,bükülüp; zevke ve ihtiyaca göre farklı bir şekil verilebiliyor.

Mutfağınız Karatahta İle Farklılaşsın

Mutfak 

Okul anılarımızda yer alan kara tahta, bugünlerde mutfağımızın en keyifli detaylarından olmaya aday…

Mutfağınızda kara tahta uygulayabileceğiniz alanlar

1. Mutfak dolapları: Mutfağınızın eski yüzlü dolaplarını değiştirmek yerine dolaplarınızı kara tahta boyasıyla boyayarak üzerine dilediğini mesajı yazabilir, istediğiniz resmi çizebilirsiniz.

2. Mutfak kapısı: Kapıdan çıkıp güne başlarken yapmanız gerekenleri unutmamak ve günlük hayatınızı planlamak için mutfak kapılarınızı da kara tahta olarak kullanabilirsiniz.
 

3. Mutfak duvarı: Restoranlarda görmeye alışkın olduğumuz, günün mönüsü, öne çıkan içkiler, şefin spesiyalleriyle donatılmış boydan boya kara tahta görünümlü duvarları, mutfağınıza da taşıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken mutfağın odak noktası olarak bir duvar seçmek ve üzerinde yaratıcılığınızı konuşturmak.

Mutfakta kara tahta nostaljisi yaratmak için 4 adım

1. Kullanacağınız yüzeyi zımparalayarak işe başlayın.

2. Dümdüz ve pürüzsüz bir yüzey yaratmak için varsa delikleri sıvayla kapayın.

3. 1 gün kurumasını bekledikten sonra yüzeyi ıslak bir bezle temizleyin.

4. Yüzeyi kara tahta boyasıyla W işaretleri çizerek boyayın, kuruduktan sonra bir kat daha boya sürün.

Board Stories isimli Alman bir mobilya firması da, çocukluğumuzun nostaljik kara tahta konseptinden yola çıkarak kişiye özel yemek masası, dolap, bank, sandalye ve sehpadan oluşan özel bir mobilya serisi yaratmış.

Bilardo Masasına Dönüşen Kanepe

Bilardo Masası Kanepe 

Bilardo tutkusu olan ama evinde yer olmadığından ve bilardo masalarının kapladığı alan yüzünden evine alamayanlara müjde.

Bu bilardo masaları aslında birer kanepe sıra dışı tasarımıyla kanepeniz bir anda bilardo masasına dönüşebilir. Dekorasyonda sınır tanımayan tasarımcılar bu tasarımlarıyla birçok kişiyi hayran bırakıyorlar.

Evinizi Ferah Göstermenin Yolları

Dekorasyon 

Yaşadığınız evi değiştiremiyorsanız, ferahlık ve boşluk hissi verecek köşeler oluşturmalısınız.

Renkleri Doğru Kullanın!

Duvarlarınızı boyarken seçeceğiniz renkleri akıllıca ve doğru uygularsanız, yaşam alanınızı olduğundan daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz.

Odanızı raflar dahil olmak üzere tek bir renge boyarsanız, kolon ve nişlerin duvarda oluşturduğu keskin gölgeleri yok etmiş olursunuz. Tek rengin yarattığı dinginlik ve efektler, daha fazla boşluk hissi yaratmak için idealdir.
 

Beyaz ve pastel tonlarındaki renkler duvarlara ışık ve yansıma katar. Böylece odanız olduğundan daha geniş ve aydınlık görünür.

Şeffaflık Ferahlatır!

Şeffaf mobilyalar odadaki kalabalık hissini yok eder. Ahşap masanızı daha modern bir cam masa ile değiştirin. Bu küçük hile ile salonunuzda ekstra boşluk efekti yaratabilirsiniz. Ayrıca odaya giren ışığın yayılmasını sağlamış olursunuz. Bu da salonun büyüklüğünü iki katına çıkarır.

Çift Amaçlı Mobilyalar!

Eğer odanızda hem yemek yemek, hem çalışmak istiyorsanız, bunu çift fonksiyonlu bir masa ile çözebilirsiniz. Mutfakta fazla tezgahınız yoksa çalışma alanınızı daraltmadan kullanabileceğiniz katlanır ya da tekerlekli bir masa hayat kurtarabilir. Böylece mutfağınızı gereksiz yere daraltmamış olursunuz.

Salon veya oturma odanızı mobilyalarla doldurmak istemiyorsanız, tekerlekli bir puf işinize yarayabilir. Dilediğinizde bir sehpa ya da ayaklarınızı uzatmak için puf olarak kullanabilirsiniz.