Çalışma alanları

 
Evinizde çalışmak için ayıracağınız mutlaka bir köşe vardır.Bir çalışma masası ve rahat bir sandalye işinizi görecektir.Çok amaçlı kullanımlar için raflar,sandılar, kutular,aydınlatma araçları ekleyebilirsiniz.İyi organize ederek,işlevsel, birkaç basit çözümle çok amaçlı çalışma alanları yaratabilirsiniz.
Doğru mobilya seçimi:Mobilyada en önemli parça çalışma masasıdr.Antika veya modern cam çalışma masası olaiblir.Odanızın odak noktası olacak bu çalışma masasının fazla büyük olmamasına dikkat edin.Sandallye,koltuk seçimi de önemlildir.Uzun süreli çalışmalar için ergonomik sandalyeler tercih edilmelidir.
 
Şık depolama çözümleri:Çalışma odalarında kalabalıkları ortadan kaldırmanın en kolay ve şık çözümü duvar rafları..Klasörlerinizi,kitaplarınızı vb.yerleştirebilirsiniz.Diğer bir seçenek ise sepet,sandık,kutu gibi dekoratif çözümler..Hem kalabalıklarınızı ortadan kaldıracak,hem de odanıza şık bir görüntü kazandıracaktır.
 
Karatahta:Duvarınıza yerleştireceğiniz karatahtaya gerekli notları yazabilir,isterseniz resim yapar,duvarınızı süsleyebilirsiniz.
 
Aydınlatma:Masasınızı,bilgisayarınızı vb.aydınlatmak için değişik aydınlatma araçları mevcut.Akrobat lambalar
 
Renklerle dekorasyon:

Oturma odalarında renk seçimi

Oturma odalarında renk seçimi nasıl olmalıdır?
Oturma odası evin en çok kullanılan odalarından biridir.Tv odası,dinlenme odası,davetler için, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, oturma odaları sizin kişiliğinizi yansıtmalıdır

 

Tek renk,canlı veya naturel renkler,diğer renk seçenekleri:

Doğal ışığı artırın.
Odanızda biraz doğal ışık varsa bunu değerlendirin.Eğer odanız küçük ve kuzeye bakıyorsa;koyu ahşap ve kırmızı tonlarındaki duvarlardan kaçının.Açık nötr tonlar,kirli beyaz-bej tonları,açık pastel renkler hatta güvercin grisi oturma odası için iyi seçim olacaktır.Öte yandan,güneş alan odalarda daha canlı,koyu nötr renkler kullanılabilir.

Mevcut mobilyalarınızı düşünün.
Mevcut halı,kanepe veya perdeniz varsa,renk seçimive dekorasyonunuzun başlangıç noktası bunlar olmalıdır.Sıfırdan başlıyorsanız daha seçiminizde daha özgür olacaksınızdır.

Tamamlayıcı ve ikincil renkler
Kırmızı,sarı,mavi üç ana renktir.İkincil renkler ise birincil renklerin karışımından oluşur,örneğin;yeşil,mor,turuncu.Klasik renk çarkında tamamlayıcı renk çiftleri birbirinin karşısında yer alır ve bunların zıtlıkları bu renklerin daha yoğun görünmesini sağlar.Klasik tamamlayıcı renk çiftleri;kırmızı-yeşil,mavi-turuncu,sarı-mor renktir.Bunları en canlı tonlarında kullanmak zorunda değilsiniz.Açık gök mavisiyle,kehribar rengini birlikte kullanarak daha yumuşak geçişler yapabilirsiniz.Bakınız:Renklerin uyumu

 
Dinlendirici renkler
Eğer oturma odanız sessiz ve meditasyon yapacağınız bir ortamda yer alıyorsa,doğanın içindeki yeşil ve mavinin sakinleştirici etkisinden yararlanın.Yeşil rengin sinirleri yatıştırıcı ve iç huzurunu dengeleyici bir etkisi vardır.Bakınız.yeşil renk ile dekorasyon.Gökyüzünü anımsatan açık mavi rengin de sakinleştirici bir etkisi vardır.

Enerji veren renkler
Oturma odanız partilerin verildiği daha canlı ve dinamik mekanlar ise,çağdaş dekor trendleri arasında yer alan,limon yeşili-(lime)-pembe gibi cesur ve canlı renkler başlangıç noktanız olabilir.Bir duvarınızı limon sarısı,turkuaz veya itfaiye kırmızısı rengine boyayarak bir özellik kazandırabilirsniz.Alternatif olarak renkten kaçınarak,siyah-beyaz rengi kullanabilirsiniz.

 Çağdaş ve açık renkler
Klasik bembeyaz bir oturma odasıyla modaya uygun bir şıklık yaratabilirsiniz.Nötr renklerle uyumlu,kırık beyazlar,açık tonlar oturma odanızı daha geniş ve aydınlık gösterecektir.

Sıcak renkler
Kırmızı,orman yeşili,safran gibi davetkar ve sıcak renkler,ahşap ve çiçek desenleriyle uyum sağlayacaktır.

İlham veren görüntüler oluşturun.
Genel bir renk şeması oluşturmak için,size ilham veren kumaşlar,resimler,görüntüler,herşeyi toplamaya başlayın.

Bunları yapmaktan kaçının.
Beyaz renk hariç tek bir renkle odanızı dekore etmeyin.Tonlamalarla odaya bir doku ve boyut kazandırabilirsiniz.Aynı desen perde,duvar kağıdı,kanepe,minder kullanmaktan kaçının.

Bahçe Dekorasyonu

Yaşam şartlarının farklı olmasından dolayı insanlar doğadan uzakta bir hayat sürmeye başladılar. Stres atmak ve huzur dolu bir ortam yaratmak için küçük de olsa bahçelerinizi çiçek ve bitkilerle donatabilir, bahçenizi kullanışlı ve şık ortam haline getirebilirsiniz. Tabii tüm bunlar için bahçenize uygun mobilya ve aksesuarlar seçmeniz gerekir.

Güzel bir bahçe dekorasyonunun olması için bahçenizin nasıl olacağını belirleyip ona göre hangi kısımlarına neler yapılacağını karar vermeniz gerekir. Bitkilerle uğraşmak için bir alan mı yoksa hamakların kurulu olduğu, rahat bir dinlenme ortamının oluşturulduğu bir mekan mı istiyorsunuz? Tercihlerinizi belirleyip o yönde bahçe dekorasyonuna başlayabilirsiniz.

Bahçe dekorasyonunda ilk etapta göze çarpan; kolay işlenebilen ve sıcaklık hissi uyandıran ahşap mobilyalardır. Ahşap masa ve sandalyelerden oluşan bir bahçede, doğa ile ahşabın ne kadar uyumlu olduğu göze çarpmaktadır. Ahşap mobilyaların şıklığını hasır ve bambu aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Ahşap, nemli ortamları sevmediği için rüzgar ve yağmurlardan etkilenmeyecek köşelerde kullanılmalıdır.

Ahşap mobilyaların yanı sıra bahçelerinizde taş, mermer, metal ve plastik mobilyaları da tercih edebilirsiniz.

Daha dayanıklı bir bahçe mobilyaları isteyenler mermer ya da taş tasarımlarından yararlanabilirler. Taş tasarımlar, ahşap mobilyalarla kullanılabileceği gibi antik mobilyalarla da kullanılabilmektedir. Taş sudan etkilenmediği için genelde havuzlu bahçelerde kullanılır. Aynı şekilde maliyetli olan mermer de havuz için çok şık bir görünüm sağlar.

Metal, her türlü yapı malzemesiyle uyumlu ve sağlam olduğundan dolayı, yıllardır bahçe dekorasyonunda kullanılmaktadır. Ahşap kaplama ve dökme demir ile iyi bir ikili oluşturmuştur. Metal mobilyalar ahşap mobilyalar gibi nemden etkilendiklerinden dolayı, nemli ortamlardan uzak tutulması gerekir.

Plastik mobilyalar bahçe dekorasyonunda en çok kullanılan mobilyalardır. Nemden etkilenmemesi, ucuz hammadde ve işçiliği olmasından dolayı diğer mobilyalara göre daha çok tercih edilmektedir. Çok kullanışlı olan plastik mobilyaların dezavantajı ise direkt güneş ışığına maruz kalınca olumsuz etkilenmesi ve diğer yapı elemanlarıyla tam uyum sağlayamamasıdır. Fakat yine de plastik malzemeler günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Mobilyalarınız seçtikten sonra bahçe dekorunuzu küçük süs havuzları, minik bahçe çitleri yapay çim ve farklı açılara yerleştirilen aydınlatmalarla tamamlayabilirsiniz. Kış aylarından korunmak amacıyla da camekan duvarlarla bahçenizi kapatabilirsiniz.

Cam Büstler

La Murrina cam büstleri, cam çantaları, cam şemsiyeleri ve daha birçok cam figürleriyle hem evinizi renklendirin hem de sevdiklerinizin kalbinde unutulmaz bir yer edinin.

Yüzlerce yıllık cam geleneğinin çağdaş temsilcisi La mUrrina, Special Edition koleksiyonunu satışa sundu. Klasik sanat eserlerinden, gündelik objelerden ve doğadan esinlenerek hazırlanan bu cam heykeller, tüm dünyada koleksiyon tutkunlarınında gözdesi.

Özgün sitillere sahip cam büstler modayı yansıtan cam ayakkabılar, şirin çizgileriyle cam hayvanlar, cam vazolar, ve daha birçok çeşit cam heykelcikten oluşan Special Edition koleksiyonunda yer alan ürünlerin tamamı en eski cam işleme teknikleri kullanılarak üretilmiş.

Küçük odaları daha büyük göstermek için ipuçları

İyi bir planlama ve doğru seçimlerle küçük mekanları daha geniş  gösterebilirsiniz.
Dekorasyonda pastel renkler kullanın.
Odanızı dekore ederken en önemli konu renk seçimidir.Duvar boyalarında seçim yaparken parlak ve koyu renklerden sakınının.Bu tonlar odanızı daha da küçük gösterecektir.Beyaz, en iyi seçim olacaktır.Yine pastel tonlar,krem,fildişi gibi renkler de seçnenekler arasındadur.Dikkat edeceğiniz diğer bir noktada duvar boyanızın rengiyle süpürgeliklerinizin renginin aynı olmasıdır.

Duvar kağıdı seçimi
Duvar kağıdı,kuzeye bakan veya doğal ışık almayan odalarda sıcak bir hava kazandırır.Duvar kağıdı seçiminde büyük desenlerden kaçının.Küçük desen veya çizgili desenler daha iyi bir seçim olacaktır.Yatay çizgili duvar kağıtları odayı daha geniş gösterirken,dikey olanları odanın daha yüksek görünmesini sağlar.

Aksesuarlarda parlak renkler seçin
Odanızın küçük olması,tamamen renklerden kaçınmanızı gerektirmez.Aksesuarlarınızda canlı,parlak renkler kullanarak dikkati bu noktalara çekebilirsiniz.Renkli bir resim,vazo,yastık kullanabilirsiniz..

Yer döşemelerinde nötr renkler kullanın
Yer döşemeniz de dekorasyonunuzla uyum içinde olmalıdır.Oturma odası,yemek odası,yatak odasında,koyu ve desenli halılar yerine düz halıları tercih ediniz.Bej renk halı her renkle uyum içinde olacaktır.Parke veya laminat parkede daha açık tonları seçin.

Depolama çözümleri
Fazla kalabalık ve dağınıklık odanızı daha küçük görümesini sağlayacağından,iyi planlanmış bir depolama şarttır.Mevcut alanı en kullanışlı mobilyalarla değerlendirmek lazım. Duvarlar için faflar,kitaplıklar.dolaplar,yatak odasında yatakaltı depolama çözümleri bunların başında gelir.

Doğru mobilya seçimi
Odanızın oranına göre mobilya seçin.Daha küçük mobilya yerine birkaç iri mobilya seçin.Küçük parçalar odanızı daha kalabalık gösterecektir.Az yer kaplayan portatif mobilyalarda iyi bir seçim olacaktır.Katlanır sandalyeler,yatak odası için çekyat veya iki tarafından uazayabilen yemek masası vb..Cam veya akralik saydam mobilyaları da koyu renk mobilyalara tercih edebilirsiniz.Aynalı mobilyalar da odada ışığı yansıtacaktır.

Doğal ışığı en üst düzeye çıkartın.
Perdelerinizi tavan yakın asın ve yere kadar uzun olanları tercih edin.Daha yüksek ve geniş bir yanılsama verecektir.Temizlik açısından ve daha az karmaşık imaj yaratacağından panjur perdeler kullanın.Minimalist çözüm için cam filmi kullanın.Uygulaması ucuz ve kolay,maksimum ışıkla birlikte gizlilikte sağlayacaktır.