BANYOLAR İÇİN FİKİRLER

Banyolar için değişik renkler kullanmak artık çok moda. Eskisi gibi sadece beyaz kullanmak demode oldu. Bunların dışında maviler, kırmızılar, morlar ya da deniz temasının yansıtıldığı maviler çok revaçtadır.

Bu renkleri geniş banyolarda kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Bunların dışında son zamanlarda Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan hamam tarzını yansıtan banyolarda ilgi örmektedir. Hamam tasları, Osmanlı motiflerini taşıyan lavabolar ve musluklar, kişilerin mekanlarına şıklık katmaktadır. Özellikle bütün evinde Osmanlı esintilerine yer verenler banyolarında da bu yönde dizayn ettirmektedirler.

KIŞ DEKORASYONU İÇİN BAZI İP UÇLARI

Şimdilerde yazın sıcak günlerini yaşamaktayız fakat kış aylarına da az bir zaman kalmış durumda.  Evimizi dekore ederken mevsimlerinde önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.  Nasıl kış temizliği yaz temizliği ya da bahar temizliği yapıyorsak aynı şekilde bu dönemlerde de evlerimiz için dekorasyon önerilerini uygulamakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Kış aylarında güneş olmadığı için sarı renkleri evlerinizin bazı köşelerinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.  Böylece daha sıcak ortamlar kurmuş olursunuz. Kışın kasveti sizi sarmaz. Salonlarınızda kullanacağınız minderler ya da dekoratif olarak artılar katarken, rahat bir şekilde de tv keyfi yapmanızı sağlayacaktır. Yine kış aylarında kanepe yada oturma gruplarınızın üzerine sereceğiniz battaniyeler hem  evinize  sıcaklık katacak hem de evinize değişik bir ambiyans sağlayacaktır. Kışın kasvetli havasından kurtulmak için canlı renkler kullanmanızı tavsiye ederiz. Çiçekli böcekli dokuları eşyalarınızda kullanmanız sizi bahar aylarında gibi hissetmenize yardımcı olacak diğer bir detaydır.

DESENLER VE ÖNEMİ

Desenler ev modası içinde vazgeçilmezlerden biridir. Desenler olmasa beklide evlerimiz ne kadar sade gözükürdü değil mi? Bu yüzden desenler ev dekorasyonunda da öne çıkmaktadır. Son zamanlarda da desen çılgınlığı yayılmaya başladı. Bu konuda yapılan yanlışlarda var tabi. Eğer sizde evinizin herhangi bir köşesinde desen kullanmayı düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimizi gözden geçirmenizi önermekteyiz.

Öncelikle deseni istediğiniz alanda kullanmakta özgürsünüz. İster duvarınızda ister sandalyenizde isterseniz de koltuk kumaşlarında. Burada önemli ola doğru kombinasyonları yakalamaktır. Desenler arasında bütünlüğü sağlamak için ise birbirlerine yakın tonlardaki desenleri seçmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde göz yorucu ve hoş durmayan sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Mor çiçekli bir kanepeye sahipseniz eğer, arka planda sarı renkli çiçeklere sahip bir duvar kağıdı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Mor tonlarına yakın bir duvar kağıdı daha hoş duracaktır. Eğer mobilyalarınız desenli dokulara sahip ise arka fonu beyaz renk ile kapladığınız zaman hem mekanı geniş göstermiş olursunuz hem de mobilyalarınız ve deseniniz daha çok ortaya çıkmış olur.

3 ALTIN ÖNERİ

Aslında dekorasyon sanıldığı kadar karmaşık bir olay değildir. Eğer size bahsedeceğimiz 3 altın öneriyi uygularsanız sizde tek başınıza harikalar yaratabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken çevreye yani doğa bakmaktır. Çünkü doğada yaratılan her şey aslında bizim için en önemli ipuçlarını vermektedir. Dünya aslında muhteşem bir doğal dekora sahip durumdadır. Öyle ise bizde bunun nimetlerinden yararlanabiliriz. Doğanın kullandığı renk tonlarını ve renk uyumlarını takip edebiliriz. Kendi için de kullanmış olduğu dokuları ve çizgileri takip edebiliriz. Denizlerin mavisi ile kumsalların rengi arasında uyumu örnek alabilir, pembe gülün ve yeşil yaprağının sağladığı bütünlüğü başlangıç noktası olarak kullanabiliriz.

İkinci önerimiz önce kendinize bir tarz belirlemenizdir. Böylece ilk adımı atmış olursunuz. Daha sonra belirlediğiniz tarza göre birbiri ile uyumlu renkleri kullanarak tarzınızı tamamlamış hale gelirsiniz.

Son önerimiz ise mutlaka doğru aydınlatma tekniklerini seçmenizdir. Renkler ve tarzınızı seçtiniz sıra onları ortaya çıkartacak aydınlatmayı gerçekleştirmektedir. Aydınlatma dekorasyonda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ne kadar muhteşem bir dekor gerçekleştirirseniz gerçekleştirin eğer doğru bir aydınlatma uygulamadıysanız bunun hiçbir anlamı olmayacaktır.

BANYOLARDA DEĞİŞİM ZAMANI

Sizin de değişik tasarımları seven bir yapınız varsa yeni nesil banyolara bayılacaksınız. Tasarımcıların sınır tanımadığı banyolarda artık yeni bir trend başladı. Duvar kağıdı kullanımı. Bu fikir sizi korkutmasın sakın. Gerekli şartlar gerçekleştirildiğinde çok rahat bir şekilde kullanılabilirler. Bu duvar kağıtlarını banyolarınız da kullandığınız zaman harika bir sonuç elde edersiniz.  Bütün duvarlarda kullanılamasa da ayna arkası yada kapı arkası duvarlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Sıkıldığınız banyolarınızda uygulayabileceğiniz diğer bir yenilikçi fikir ise metal aksesuarlardır. Özelliklede son zamanlarda metal aksesuar kullanımı oldukça artmıştır. Bu şekilde yapacağınız bir değişiklik banyonuza daha modern bir hava katacaktır. Yine aksesuar olarak deniz taşları diğer doğal taşlar kullanmak da son derece modern ve değişik bir hava katacaktır.

İşte size ufak değişiklikler ile banyolarınızı yenileme önerileri. Bu önerileri uygulayarak sizde banyolarınızın eski sıkıcı hallerinden kurtulabilirsiniz.