Dekorasyon Hataları

Ev döşemesinde eğer profesyonel bir yardım alınmıyorsa, sadeliğe yönelmek şıklığa götürür. Sadeliği sağlamak için de fazla ve abartılı desenlerden, özellikle de böyle desenleri canlı renklerle beraber kullanmaktan kaçınmalı. Çok fazla hareket, çok fazla madde kullanmak en büyük hatamız.
Sadelik ve uyumu sağlamak için gerekli olan ama genelde gözden kaçırılan bir unsur, çok fazla materyal karıştırmamaktır. Örneğin cam sehpaların yanı başına ahşap büfe ve vitrinler, kumaş koltukların karşısına deri berjerler koymak ev dekore ederken kaçınılması gereken tercihlerdir.

Özellikle gençler iç dekorasyondaki yeni akımlardan etkileniyor. Bu akımları hemen evinizde uygulamaya kalkışmak çoklukla kötü sonuçlar doğurur. Bir yerde gördüğümüz şeyleri, evin var olan tarzını göz önünde bulundurmadan uygulamak uyumsuzluğu neden olur.
Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? En sık yapılan hatalar hangileri? Dar mekanlar nasıl daha ferah gösterilir? Ev döşeyenlerin kafasını kurcalayan bunun gibi soruların yanıtını bulmak her zaman kolay olmuyor. Türkiye’de ev döşenirken yapılan en önemli hataları konunun uzmanlarına sorduk. Mudo Concept Kreatif Direktörü Seda Uçar, Evim Dergisi’nde dekorasyon ile ilgili olarak okuyucu sorularını yanıtlayan mimar Ümit Kanturvardar ve Nil Ata Interior mobilya ve dekorasyon mağazasının tasarımcılarından Nil Ata, kaçınılması gereken hataları anlattı.
Türkler büfe ve vitrini çok seviyor. Ama küçük salonlarda yemek masası, büfe ve vitrin gibi mobilyaların hepsinin birden kullanılması alanı daha da daraltır. Bunu engellemek için başka alternatifler düşünülmeli. Tabak çanak yükünü kaldırmak için büfe yerine mutfakta ek dolap veya depo kullanılması pratik bir çözüm olur. Salondaki aksesuarlar ise vitrin yerine niş arasına yerleştirilmiş raflara konulursa, hem daha şık durur hem de alandan kazanç sağlanır.
Geleneksel olarak kalabalık ailelerden geliyor olmamız mobilya seçimimizi de etkiliyor ve hatalar yapmamıza sebep oluyor. Küçük salonlarda büyük masalar veya klasik tekli, ikili veya üçlü koltuk kullanmak, hacmi iyice küçültür. Salonun metrekarelerini fazla fazla doldurmamak için bu koltuklardan almak yerine L-tipi tek koltuk (kanepe) işe yarayabilir. İlla büyük masa ihtiyacı varsa ailedeki kişi sayısı kadar sandalyeyi devamlı masanın etrafında tutup, fazla olanları kullanılacakları zaman çıkartmak üzere başka odalarda tutmak çözüm olabilir.
Salona yerleştirilecek mobilyaları beğenirken mekanın ölçüsünü ve mobilyaların boyutlarını göz önünde bulundurmak gerekir. Düşünmeyerek alınmış mobilyalar salona yerleştirilirken ölçülerin uymamasından kaynaklanan sorunlar yaşanabilir.
Salondaki en önemli eşyalardan biri hiç şüphesiz oturma grubudur. Oturma grubunun rahat olması için oturulan kısmın genişliği ile yüksekliğinin oranına dikkat etmek gerekir. Bu oranın hesaplanması teknik bir bilgi, ama koltuk almadan önce deneyip, rahatlığını test ederek bu oranı dikkate almış olursunuz.
RENK TUTTURAMAMAK YERİNE KONTRAST YAPIN DAHA İYİ

Okumaya devam et “Dekorasyon Hataları”